ZPETNA-VAZBA.BLOG.CZ ... akce vyvloává rekaci

Nové tabáky na trhu

22. dubna 2007 v 20:07 | qwert.BOT |  ReakTHOR <reaktions>
zajímavý článek jednoho známého

Holanďan B. F. Joustra založil před lety společnost přátel vína, která má několik desítek členů. Součástí jejich činnosti byla každoroční společná objednávka vína po internetu z Francie. Víno si pak členové společnosti rozebrali a na nákladech na pořízení se podíleli spravedlivým dílem. Pan Joustra s vínem nepodniká - pouze s přáteli učinili společnou objednávku.
Volný pohyb zboží v rámci Evropské unie? I kdepak. Záliba pana Joustry a jeho přátel patří mezi ty, které státy EU trestají selektivním zdaněním. Spotřební daně se dávno vymkly jakýmkoli mezím, daným snad případnými úvahami o negativních externalitách (léčba alkoholiků, poškození jater...) a staly se oblíbeným zdrojem dodatečných příjmů pro nenasytné státní pokladny. Proto jsou alkohol, ale i tabákové výrobky (a minerální oleje) vyňaty z pravidla, že zboží se daní v tom členském státě, kde bylo zakoupeno. Takové ustanovení pak činí prakticky nemožnou legální existenci celoevropských zasilatelských služeb: každá zásilka by musela podléhat nesmírně složitému daňovému řízení. Pan Joustra se ale pokusil u soudu uplatnit právní názor, podle kterého lze uplatnit čl. 8 směrnice Rady 92/12/EHS, podle které věci "nabyté jednotlivci k uspokojení jejich potřeb a jimi přepravované" podléhají spotřební dani tam, kde byly zakoupeny. Když si něco objednám po internetu z Francie, tak to koupím ve Francii a sám si zařídím dopravu.
Evropský soudní dvůr nicméně ve svém rozsudku z 23/11/2006 rozhodl, že pan Joustra má platit spotřební daně v Holandsku a naopak, plátce spotřební daně ve Francii má žádat o její vrácení.
V případě tabáků ještě přibývá další zákonná šikana v podobě "varovných" nápisů, jež je třeba umístit na krabičku v konkrétním jazyce a před zabalením - to vše vede k výraznému omezení volného pohybu a v důsledku toho též nabídky.
Proč o tom píšu?
Abych vysvětlil, proč je takovou událostí a národním svátkem, když fa Mostex uvede na český trh deset nových tabáků od firmy Samuel Gawith. Zatímco verbálně - neboli per hubam - se kontinent sjednocuje, nevynechá se přitom snad jediná příležitost, jak omezit případné svoboné jednání "evropských občanů".
dh
převzato s laskavým svolením autora z hollan.blog.cz

mlog.cz - hudební delikatesy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama